Vyhľadávanie


Kontakt

Cirkevná spojená škola: Gymnázium sv. Cyrila a Metoda, Základná škola sv. Cyrila a Metoda Humenné
Adresa školy: Duchnovičova 24 , 066 01 Humenné
Webová adresa: https://gymazshe.edupage.org

Telefón: +421 x 0577752732

E-mail: skola@gymcmhe.edu.sk

Náš tím

Dominika

Dominika
sulakova.dominika@gmail.com

Ľudka

Ľudka
ludmila.velasova@gmail.com

NiKuSeNqA

NiKuSeNqA
nika.monova@gmail.com

Tina

Tina
tinatrina@azet.sk

Novinky

Video

13.01.2011 20:38
Aby to tu nebolo iba pre dievčatá :P dole je video s perfektne prerobenými autami :)

Diskusia

13.01.2011 20:31
Dievčatá...Aké šaty chcete na stužkovú ?! :) Ak chcete, môžte sa vyjadriť k tým, čo sú vo Fotogalérii-Novinky tie šaty sa nachádzaju úplne dole

Ankety

13.01.2011 20:27
Máme tu dve ankety ... Jedna je v O nás a druhá Kontakty :)

Geografia

13.01.2011 20:14
Je štvrtok a my sme dnes zmákli písomku z geošky :) .. dúfam že každému dobre dopadla :)

Stužková

13.01.2011 20:11
Tááák pomaly ale isto sa na ňu pripravujeme. Kameraman už vybratý , sálu máme ešte "pár" vecí a je to tip top :)

Písomky

13.01.2011 19:55
Školská z matiky bude v pondelok z dôvodu, že pán učiteľ nestíha opravovať písomky :)

budeme pridávať citáty na Blog

12.01.2011 20:00
Milujem citáty, pretože mi spôsobuje radosť spoznávať myšlienky, ktoré človek môže mať, nádherne vyjadrené niekym, kto je považovaný za múdrejšieho ako ostatní. Marlene Dietrich (1901 - 1992)

Blog

12.01.2011 18:03
Postupne tam budeme pridávať diela na literatúru o ktorých by sme mali niečo vedieť.

Písomky

12.01.2011 17:56
Štvrtok: Geografia Piatok : Dejepis Streda : Matematika

Jozef Gregor Tajovský- Maco Mlieč

09.01.2011 18:14

Rozprávač sa zastavil pri starom richtárovie kraviarovi Macovi Mliečovi, ktorého všetci nazývali „Mliečnikom“. Pýta sa ho ako dlho už u richtára pracuje. Maco to vraj nepočíta, ale už od chlapčenstva. Za prácu však nedostáva peniaze, iba čo ho richtár odieva, dáva mu jesť, piť a pribalí tabaku. A tak ho rozprávač nabáda, aby si poriadne prerátal, koľko peňazí by mal, keby ho gazda každý rok vyplácal. Ale Maco bol s plácou i životom spokojný. Veď richtár mu sľúbil, že sa oňho až do smrti postará a pochová ho. V tom on videl najväčšiu odmenu. Potom sa rozprávač s Macom rozišiel a ďalej už len vyrozprával jeho životný príbeh.
Do služby k richtárovi ho zjednali rodičia a kým ešte žili dostával Maco aj peniaze. No keď pomreli, slúžil už iba za oblečenie, tabak a pálenku. Chcel sa i oženiť, ale žiadna dievka ho nechcela, lebo bol škaredý a napoly hluchý. A tak Maco pokračoval v svojej robote pri koňoch. Keď jedny ostareli, gazda mu kúpil druhé. Tie, ešte nevycvičené, sa splašili a prevrhli vozík. Maco si pri páde zlomil nohu. Gazda ho síce dal do nemocnice, ale noha mu aj tak ostala krivá a stále ju vláčil za sebou. Potom išiel slúžiť k volom a keď zostarol ku kravám. Zo zvieratami i spával. Najprv pri koňoch, neskôr v telínci. Chválil si, že mu tam neťahá a teliatka mu neublížia. Do čeľadnej, k ostatným paholkom, teda veľmi nechodil a dokonca i jedlo mu vynášali von. V jeseni začal Maco polihovať, premáhala ho slabosť, v nohe mu štiepalo a trápil ho kašeľ. Nepomáhali mu už žiadne bylinky. Po Vianociach prišli tuhé mrazy a Maca v telinci drgotalo. Ešte viac sa mu prihoršilo, už ani jesť nechcel. Cítil, že sa blíži jeho koniec a išiel sa vyrovnať s gazdom. Nechcel mu ostať niečo dlžný. Ale práve naopak, gazda mal vyplatiť Maca. Peniaze mu sľúbil na ráno. No Maco povedal, aby ho za ne radšej dôstojne pochoval. Potom mu poďakoval, že sa oňho staral, a pobozkal mu ruku. Vtedy sa niečo pohlo i v richtárovom svedomí. Škoda len, že už bolo neskoro. Maco v noci zomrel. Gazda vystrojil krásny pohreb, tak ako sľúbil. Celá dedina ho chválila, len sluhovia si pošepkávali, že však ho mal aj za čo pochovať.